X Międzynarodowa Konferencja Zachód-Wschód

22 kwietnia 2016 roku odbyła się X edycja Międzynarodowej Konferencji Zachód–Wschód, która zgromadziła w murach naszej Uczelni specjalistów w dziedzinie stomatologii z całego świata. Patronat nad sympozjum objął JM Rektor – prof. Marek Krawczyk.

Gości i uczestników spotkania powitała Dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego, a zarazem Przewodnicząca Komitetu Naukowego i Organizacyjnego - prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska. Wspomniała ona pierwszą konferencję Zachód-Wschód, zorganizowaną w 2006 roku
z inicjatywy byłego Rektora naszej Uczelni - prof. Janusza Piekarczyka, wyrażając jednocześnie zadowolenie z faktu, iż sympozjum na stałe wpisało się do kalendarza ważnych akademickich wydarzeń. Ponadto przypomniała zebranym, iż celem spotkania jest nie tylko wymiana doświadczeń i poglądów, ale przede wszystkim prezentacja dorobku badawczego jednostek Wydziału Lekarsko-Dentystycznego, który z roku na rok zwiększa swoją efektywność naukową.

Po krótkiej przemowie Dziekan przedstawiła zebranym - gości wydarzenia, wśród których znaleźli się przedstawiciele Władz Uczelni: Prorektor ds. Kadr - prof. Renata Górska, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego - prof. Piotr Wroczyński, Zastępca Kanclerza – Dorota Gawrońska-Wójcik, dr hab. Paweł Włodarski - Prodziekan do spraw Przewodów Doktorskich I Wydziału Lekarskiego, a także: Dyrektor Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus - prof. Janusz Wyzgał, Kierownik Kliniki Kardiologii i Pediatrii Ogólnej – prof. Bożena Werner, Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej – dr Agnieszka Ruchała-Tyszler i Wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie – Marta Klimkowska-Misiak. Szczególnie ciepło Dziekan przywitała naukowców z zagranicy: prof. Irine Pohodenko-Chudakową  z Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego oraz prof. Maxa Heilanda z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego Hamburg-Eppendorf, którzy zgodzili się wystąpić w roli prelegentów.

Prof. Renata Górska w imieniu JM Rektora i własnym wyraziła uznanie dla organizatorów konferencji i podkreśliła, iż objęcie patronatem tak znaczącego wydarzenia, które przez lata zyskało wysoką renomę w środowisku, to ogromna przyjemność.

Konferencja składała się z dwóch sesji naukowych. Pierwszej przewodniczyli: prof. Andrzej Wojtowicz, prof. Kazimierz Szopiński i dr hab. Marta Wróblewska, natomiast drugą poprowadzili: dr hab. Izabela Strużycka, dr hab. Agnieszka Mielczarek i dr hab. Leopold Wagner. W ich trakcie poruszano między innymi kwestie dotyczące zaników kostnych i możliwości ich rekonstrukcji, zastosowania wydruku 3D w implantologii, czy zastosowaniu terapii fotomedycznej w dezynfekcji systemu korzeniowego zębów. W trakcie pierwszej sesji wystąpili również goście specjalni Konferencji. Prezentacja prof. Iriny Pohodenko-Chudakowej była zatytułowana „Systemic inflammatory response syndrome and odontogenic sepsis in patients with pyuinflammatory processes in the maxillofacial area”, natomiast prof. Max Heiland  przemawiał dwukronie: jedno wystąpienie poświęcone było “Advances in Dentomaxillofacial Radiology”, drugie “Reconstruction of the facial selection using virtual planning of free flaps”.

Współorganizatorami X edycji byli: MRD Rogowski, Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii – Oddział w Warszawie oraz Akademia Pierre Foucharda - Sekcja Polska.

Fot. Michał Teperek