VIII edycja imprezy naukowo-edukacyjnej "Warszawski Uniwersytet Medyczny - Społeczeństwu Warszawy"

22 maja nasz Uniwersytet, już po raz ósmy zorganizował plenerowe spotkanie z mieszkańcami stolicy. Na Rynku Nowego Miasta w 64 stoiskach tematycznych zaprezentowało się ponad 100 jednostek Uczelni. Impreza odbyła się pod patronatem Prezydent Miasta st. Warszawy.
22 maja nasz Uniwersytet, już po raz ósmy zorganizował plenerowe spotkanie z mieszkańcami stolicy. Na Rynku Nowego Miasta w 64 stoiskach tematycznych zaprezentowało się ponad 100 jednostek Uczelni. Impreza odbyła się pod patronatem Prezydent  Miasta st. Warszawy.

Dzień, w którym odbyło wydarzenie, był także świętem naszej Alma Mater. Zgodnie z przyjętą tradycją o godzinie 9.00 Władze Uczelni na czele z JM Rektorem - prof. Markiem Krawczykiem, złożyły wiązankę kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym ponad dwustuletnie dokonania naszego Uniwersytetu.

Uczelniana majówka, w której wzięło udział ponad kilkuset pracowników i studentów Uniwersytetu, przyciągnęła rzeszę mieszkańców stolicy. Jego Magnificencja Rektor, w przemówieniu skierowanym do uczestników, podziękował za przyjęcie zaproszenia do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, przedstawił osiągnięcia naukowe Uczelni, jej najważniejsze inwestycje, a następnie zaprosił warszawiaków do stoisk tematycznych przygotowanych przez przedstawicieli naszego Uniwersytetu.
Honorowymi gośćmi imprezy byli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia - Jarosław Pinkas oraz Wiceprezydent Warszawy - Włodzimierz Paszyński.
Wiceminister Zdrowia, zwracając się do mieszkańców stolicy, wyraził dumę z faktu, iż jest absolwentem naszej Uczelni. Zaznaczył także, że Warszawski Uniwersytet Medyczny należy do najlepszych europejskich uczelni. Ogromny dorobek Uniwersytetu podkreślił także Wiceprezydent Warszawy - Włodzimierz Paszyński. Podziękował również za wspaniałą współpracę Władz Uczelni z miastem.

Wszyscy odwiedzający stoiska mieli sposobność uzyskać poradę i dowiedzieć się wielu ciekawostek z takich dziedzin medycyny jak: transplantologia, urologia, okulistyka, choroby zakaźne, ortopedia, rehabilitacja, dermatologia, dietetyka, położnictwo, ratownictwo medyczne, endokrynologia, gastroenterologia, farmacja czy promocja zdrowia. Można było także zbadać znamiona skórne,  wykonać m.in. podstawowy przegląd dentystyczny, badanie spirometrii i badania: EKG, USG ciąży czy USG tętnic szyjnych, przejść kurs pierwszej pomocy na fantomach, spróbować szycia chirurgicznego czy posługiwania się laparoskopem. Dużym powodzeniem cieszyły się: pomiary ciśnienia tętniczego i wewnątrzgałkowego, sprawdzanie poziomu cholesterolu czy poziomu cukru, a także badania słuchu oraz badania densytometryczne kości oferowane w mobilnych gabinetach.

Z myślą o młodszych uczestnikach pikniku, w Szpitalu Pluszowego Misia dzieci mogły leczyć swoje maskotki, wykonać im zastrzyk, zrobić prześwietlenie czy opatrzyć skaleczenie. Pokazowe zabiegi dla najmłodszych wykonywane były także na wielu innych stoiskach.

Równolegle z prowadzonymi prezentacjami i udzielanymi poradami, na scenie odbywały się rozmowy z wybitnymi specjalistami z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wśród prelegentów znaleźli się: prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, prof. Wiesław Jędrzejczak, dr hab. Waldemar Patkowski, prof. Artur Kwiatkowski, prof. Piotr Radziszewski, prof. Mirosław Wielgoś, dr hab. Dorota Bomba-Opoń, prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, prof. Włodzimierz Sawicki, prof. Andrzej Radzikowski, prof. Zbigniew Gaciong i prof. Lidia Rudnicka.

Dodatkową atrakcją były występy sekcji Akademickiego Związku Sportowego, koncert uczelnianego Chóru i pokaz ratownictwa medycznego. Ponadto, pracownicy Zakładu Rehabilitacji oraz młodzież z IFMSA oraz PTSS z myślą o najmłodszych zorganizowali konkursy z zakresu wiedzy medycznej.

W trakcie imprezy JM Rektor prof. Marek Krawczyk wręczył listy gratulacyjne przedstawicielom dwóch liceów, które wykazały się wysoką jakością kształcenia kierunkowego, wyrażoną przez największą liczbę absolwentów przyjętych przez WUM. Dyplomy odebrali - Ryszard Raczyński Dyrektor IX LO im. Hoffmanowej oraz Magdalena Pochylska Wicedyrektor V LO im. ks. J. Poniatowskiego.

Atrakcją popołudniowej części pikniku był koncert Jacka Wójcickiego zatytułowany „Zaklinam czas” .
Imprezę prowadzili: Marzena Rogalska i Tomasz Kammel.

Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji WUM

Fot. Tomasz Jędrzejewski (4)
Fot. Michał Teperek (47)