Otwarcie Galerii portretów rzeźbiarskich Rektorów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

28 czerwca 2016 roku w holu Centrum Biblioteczno-Informacyjnego odbył się wernisaż portretów rzeźbiarskich Rektorów naszej Uczelni.

Spotkanie otworzył JM prof. Marek Krawczyk, a swoją obecnością zaszczycili je byli Rektorzy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: prof. Bogdan Pruszyński, przybyły wraz z małżonką – panią Irmą Pruszyńską, prof. Tadeusz Tołłoczko, któremu towarzyszyła żona – pani Elżbieta Tołłoczko, prof. Andrzej Górski oraz prof. Leszek Pączek. Nieobecnego prof. Jerzego Szczerbania reprezentowała małżonka pana profesora – pani Eugenia Szczerbań.

Otwierając uroczystość, prof. Marek Krawczyk uzasadnił ideę stworzenia Galerii będącej uhonorowaniem dokonań nieprzeciętnych osób, których działalność na rzecz społeczności akademickiej zapisała się złotymi zgłoskami w annałach naszej Uczelni.

Począwszy od prof. Franciszka Czubalskiego, pierwszego Rektora samodzielnej Akademii Medycznej w Warszawie oraz jego następców, tworzących Poczet Rektorów, postaci te prezentowały i prezentują nadal wartości, które, w opinii prof. Marka Krawczyka, na trwałe wpisały się w historię oraz przyszłe dzieje Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

O zabranie głosu poproszeni zostali: artysta plastyk pani Maja Sosnowska – autorka projektu ekspozycji w holu Centrum Biblioteczno-Informacyjnego, koordynatorka prac związanych z powstaniem Galerii z ramienia WUM, oraz pan Marek Koss - przedstawiciel wykonawców, rzeźbiarz i konserwator kamienia.

W imieniu byłych Rektorów głos zabrał prof. Tadeusz Tołłoczko.

Galeria portretów rzeźbiarskich prezentuje Rektorów naszej Alma Mater piastujących tę funkcję od momentu utworzenia samodzielnej Akademii Medycznej w Warszawie. Autorem prac jest artysta rzeźbiarz występujący pod pseudonimem „Caspar Gune”. Rzeźby, wykonane z brązu patynowego, osadzono na granitowych cokołach.

Galeria portretów rzeźbiarskich Rektorów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego powstała dzięki wsparciu finansowemu prof. Andrzeja Ivo Dobrzańskiego (USA).

Cezary Ksel
Redakcja Czasopisma „Medycyna Dydaktyka Wychowanie”

Fot. Michał Teperek