XIII Kongres Pielęgniarek Polskich

„Przyszłość pielęgniarstwa zaczyna się dziś” oraz „Zakochaj się w pielęgniarstwie” to dwa hasła, które przyświecały 13 edycji sympozjum pielęgniarek oraz osób związanych z tym zawodem. Trzy dni kongresu, który odbył się w Warszawie były doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i poglądów oraz zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami naukowymi z tej dziedziny.
„Przyszłość pielęgniarstwa zaczyna się dziś” oraz „Zakochaj się w pielęgniarstwie” to dwa hasła, które przyświecały 13 edycji sympozjum pielęgniarek oraz osób związanych z tym zawodem. Trzy dni kongresu, który odbył się w Warszawie były doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i poglądów oraz zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami naukowymi z tej dziedziny.

Głównym organizatorem wydarzenia było Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa, a współorganizatorem Wydział Nauki o Zdrowiu naszej Uczelni. Patronat honorowy objęli: JM Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych oraz Prezydent m. st. Warszawy.

Uroczysta gala otwarcia odbyła się 15 września br. w Auli im. prof. Janusza Piekarczyka i zgromadziła wielu znamienitych gości, m.in.: Ministra Zdrowia – Konstantego Radziwiłła, Z-cę Dyrektora Zdrowia i Polityki Społecznej Samorządu Województwa Mazowieckiego – Janusza Sobolewskiego, Dyrektora Biura Polityki Zdrowotnej m. st. Warszawy – Dariusza Hajdukiewicza, Konsultanta Krajowego w dziedzinie chorób wewnętrznych i jednocześnie Prezesa ZG PTI oraz Kierownika Zakładu Pielęgniarstwa Społecznego – dr hab. Jacka Imielę, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych – Zofię Małas, Przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych – Lucynę Dargiewicz oraz Dyrektora Zarządzającego European Federation of Nurses Associations (EFN) – Paula De Raeve.

Naszą Uczelnię reprezentowały: w imieniu JM Rektora – prof. Mirosława Wielgosia, prof. Barbara Górnicka – Prorektor ds. Dydaktyczno-Wychowawczych, a w imieniu Dziekana Wydziału Nauki o Zdrowiu  - prof. Piotra Małkowskiego, dr hab. n. med. Bożena Czarkowska-Pączek – Prodziekan ds. Oddziału pielęgniarstwa.

Obecne były również władze wydziałowe oraz administracyjne WUM, a także kierownicy jednostek naszego Uniwersytetu oraz akademicy z całej Polski. W uroczystości udział wziął także prof. Marek Krawczyk – były Rektor naszej Uczelni.

Jako pierwsze głos zabrały przedstawicielki Uczelni. Prof. Barbara Górnicka powitała uczestników wydarzenia, wyraziła zadowolenie z faktu, iż do udziału w sympozjum udało się zaprosić tak wielu znamienitych gości i specjalistów z zagranicy oraz pogratulowała Komitetowi Organizacyjnemu przygotowania wydarzenia promującego polskie pielęgniarstwo. Dr hab. Bożena Czarkowska-Pączek powiedziała, że jest zaszczycona, iż może uczestniczyć w tak ważnym kongresie oraz że WNoZ jest jego współorganizatorem. Podkreśliła, iż Wydział uczy pielęgniarki już od 16 lat i jego misją jest kształcenie na najwyższym poziomie, a także prowadzenie coraz większej ilości badań naukowych dot. pielęgniarstwa. Zaznaczyła, że Wydział doceniany jest przez studentów, ponieważ corocznie liczba kandydatów na pielęgniarstwo przekracza liczbę dostępnych miejsc, co pokazuje renomę kierunku oraz Wydziału. Na koniec swojego przemówienia zachęcała wszystkich, aby zakochali się w pielęgniarstwie.

Następnie głos zabrał Minister Zdrowia – Konstanty Radziwiłł. Organizatorom powinszował przygotowania tak istotnego dla środowiska wydarzenia i podkreślił, że trzy dni kongresu, to nie tylko okazja do zapoznania się z najnowszymi doniesieniami naukowymi, ale także szansa na spotkanie z ludźmi, którzy kochają swój zawód. Zdaniem Ministra pielęgniarstwo wiąże się z powołaniem i pasją oraz wymaga wielu wyrzeczeń, ale to poświęcenie i trud są nieustannie doceniane przez pacjentów. Minister wskazał, że współczesne pielęgniarstwo stoi przed wieloma wyzwaniami i dylematami, nie tylko ekonomicznymi, ale naukowymi i dydaktycznymi oraz tymi dnia codziennego. Dodał jednak, iż Ministerstwo Zdrowia pracuje nad kompleksową strategią dla pielęgniarek, która te problemy będzie się starała rozwiązać, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa pacjentów oraz wysokiej jakości świadczonych usług.

List od Adama Struzika – Marszałka Województwa Mazowieckiego przeczytał Janusz Sobolewski. Marszałek pogratulował Organizatorom stworzenia niezwykle merytorycznego programu oraz obecności znamienitych gości. Życzył zebranym owocnych obrad i konstruktywnych wniosków. Na różnorodny program zwrócił uwagę także Dariusz Hajdukiewicz, zaznaczając, iż zawiera w sobie zarówno elementy z zakresu edukacji, pielęgniarstwa specjalistycznego, jak i etyki, czy prawa medycznego. Na zakończenie wyraził zadowolenie z faktu, iż kongres tym razem odbywa się w stolicy, do której zwiedzania serdecznie wszystkich zachęcał.

Zofia Małas zauważyła, że konferencje tego typu są dziś niezwykle potrzebne, bo pokazują, jak niezwykle jednolite jest środowisko. Odniosła się również do słów Ministra Zdrowia, mówiąc, że cieszy się, iż Ministerstwo wykazuje chęć do prowadzenia rozmów i wspólnego opracowywania strategii dla pielęgniarstwa.

Paul De Raeve w swoim wystąpieniu podkreślał wielokrotnie, jak ważna dla wszelkich zmian jest integracja środowiska. Był pod dużym wrażeniem, jak silne i skonsolidowane są stowarzyszenia pielęgniarskie w Polsce. Opowiadał również o walce swojej i swoich współpracowników o fundusze na pielęgniarstwo w Unii Europejskiej.

Lucyna Dargiewicz także wyraziła zadowolenie z deklaracji Ministra Zdrowia w sprawie chęci prowadzenia dialogu ze środowiskiem. Zaznaczyła również, że najważniejszym celem jej stowarzyszenia jest troska o warunki pracy i płacy, co ma bezpośrednio wpływ na dobro pacjentów i zawodu.

Dr Jacek Imiela zwrócił uwagę na dwie, jego zdaniem, zasadnicze kwestie, o których nie wolno zapominać w dyskusji o przyszłości pielęgniarstwa: o konieczności dobrej współpracy między lekarzami a pielęgniarkami oraz o stosowaniu w codziennej pracy wartości humanistycznych. Dodał, że należy pamiętać o tym, aby zawsze pomagać drugiemu człowiekowi, niezależnie od tego co się dzieje.

Ostatnim prelegentem była Grażyna Wójcik – Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego – Organizatora wydarzenia. Podkreśliła, iż celem kongresu była przede wszystkim potrzeba, aby wszystkie polskie pielęgniarki mogły czuć dumę z tego kim są oraz, aby mogły uwierzyć, że wszystko jest w ich rękach. Stwierdziła, że sympozjum jest przełomową chwilą dla polskich pielęgniarek, która jednocześnie uruchomi falę pozytywnych zmian. Na zakończenie dodała, iż dobra przyszłość dla pielęgniarstwa zacznie się wtedy, kiedy wszyscy zrozumieją, jaką wartością jest ten zawód.

Następnie wręczono odznaczenia pielęgniarkom zasłużonym dla Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego oraz podziękowania dla sponsorów i partnerów Kongresu.

Wystąpienia gości uwieńczyła prezentacja krótkiego filmu przygotowanego z okazji sympozjum, pokazującego codzienną pracę pielęgniarek oraz podsumowującego wartości towarzyszące temu zawodowi, m.in. oddanie, empatię, życzliwość.

Po projekcji na scenę zaproszono gości specjalnych wydarzenia – naukowców z zagranicy. Jako pierwsza wystąpiła Laura Serrant z Uniwersytetu Sheffield Halam w Anglii, która zaprezentowała odczyt: „Czy zdobywając szczyt inwestujesz w innych? Promowanie kulturowo kompetentnego i wrażliwego przywództwa w opiece zdrowotnej”. Następnie głos zabrała Chanell Carcallas-Concepcion z Centrum Edukacyjno-Szkoleniowego dla Pielęgniarek w Chinach. Przedstawiła ona referat „Zarządzanie rozwojem personelu pielęgniarskiego inwestycją w naszą przyszłość”. Ostatnią prezentację, zatytułowaną „Jakość i bezpieczeństwo. Znaczenie fundamentów opieki pielęgniarskiej”, wygłosiła Linda Yoder z Uniwersytetu Stanu Teksas w USA.

Galę otwarcia zakończył występ Lory Szafran.

W czasie kongresu odbyło się 7 sesji naukowych dotyczących m. in. opieki klinicznej i bezpieczeństwa pacjenta, edukacji pielęgniarskiej i środowiska nauczania, etyki i praw człowieka, 3 Sesje plakatowe, 2 Sesje studenckie oraz 18 specjalistycznych warsztatów naukowych dotykające dziedzin takich, jak np.: kardiologia, pediatria, diabetologia. Miała również miejsce debata panelowa z udziałem przedstawicieli decydentów i kluczowych organizacji pielęgniarskich w Polsce i w Europie zatytułowana „Pielęgniarki są siłą sprawczą zmian – poprzez zwiększenie elastyczności i odporności systemów opieki zdrowotnej”.

Rozstrzygnięto również IV edycję Studenckiego Konkursu Filmowego na Najlepszy Film Promujący Zawód Pielęgniarki w Polsce. Nagrodę odebrał Zespół z Państwowej Wyższej Szkoły w Tarnowie za film pt. „Męska strona pielęgniarstwa”.

Uroczystego zamknięcia Kongresu dokonali: prof. dr hab. Piotr Małkowski – Dziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu oraz dr Zofia Sienkiewicz – Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego.

 

Fot. Michał Teperek
Dział Fotomedyczny WUM